logo
close

WordPress 3.0 – co nas czeka

23 stycznia 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Skrypty

WordPress 2.9 jest już od miesiąca miesiąca oficjalnie dostępny, doczekaliśmy się też już jednej wersji z poprawkami błędów które zauważono po jej wydaniu  – jest ona oznaczona numerem 2.9.1. Programiści WordPress’a nie spoczęli jednak na laurach – prace nad kolejną wersją WordPress’a, tym razem oznaczoną wersją 3.0, trwają w pełni.

Najważniejszą (i chyba największą) zmianą w WordPress 3.0 będzie włączenie WPMU do oficjalnej dystrybucji. Dzięki temu będzie można za pomocą jednej instalacji WP obsługiwać wiele blogów. Niestety w WordPress 3.0 nie doczekamy się możliwości obsługi wielu domen  – standardowo można będzie korzystać tylko z subdomen i podkatalogów, ale za pomocą pluginów da się to zrobić. Jest jednak możliwe że ta funkcjonalność pojawi się w kolejnej wersji WordPress’a.

Drugą zmianą będzie nowy domyślny szablon. Ma on obsługiwać wszystkie funkcje WordPress’a które on udostępnia, jak np. hierarchiczne komentarze czy miniaturki obrazków przypisane do postów. Kod źródłowy tego nowego szablonu ma być czytelny i zawierać wiele komentarzy, co pozwoli osobom modyfikującym szablony albo chcącym stworzyć swój szablon łatwiej się zorientować o co chodzi.

Trzecią zmianą ma być edytor menu. Do tej pory menu zwykle budowało się z osobnych widgetów. Takie podejście wymuszało podział menu na kilka części, np. kategorie, strony, linki. Jeżeli ktoś chciał wyjść poza to, musiał we własnym zakresie przerabiać szablon. Nie jest to jakieś specjalnie trudne jeżeli wie się co i gdzie zmienić, no ale dla początkujących może to być problemem. Dlatego edytor menu wraz z widgetem który będzie je wyświetlał na pewno będzie mile powitany przez wiele osób.

Czwartą zmianą ma być obsługa własnych typów wpisów (ang. custom post types). Prace nad tym rozpoczęły się już w WP 2.9, ale wtedy oficjalnie weszło zaledwie kilka zmian. Teraz ma to zostać dokończone. Do jej pełnego wykorzystania trzeba będzie jednak doinstalować odpowiednie pluginy – jestem pewien że wkrótce po premierze WP 3.0 (a może i wcześniej) takowe się zaczną pojawiać.

Zgodnie z planem rozwój nowych funkcjonalności ma się zakończyć 15 lutego, więc za miesiąc. Po tej dacie akceptowane mają być tylko poprawki znalezionych błędów. Następną datą jest 1 marca – wtedy ma zostać udostępniona wersja beta. Potem końcem marca (dokładnie 29) ma pojawić się wersja RC (release candidate), i dwa tygodnie później – 13 kwietnia – ma mieć miejsce oficjalna premiera WordPress 3.0.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności