logo
close

Przydatne pluginy do WordPress’a

29 kwietnia 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Skrypty

WordPress doczekał się już całej masy pluginów, które pozwalają na znaczne rozszerzenie jego możliwości. W w tym wpisie wymienię te z nich, z których korzystam na swoich blogach. Listę poukładałem alfabetycznie.

  • Akismet – plugin dołączany standardowo do WordPress’a, służy do ochrony przed spamem. Po założeniu bloga trzeba jeszcze tylko wpisać swój Akismet Key (dostępny po zarejestrowaniu się) i plugin zacznie działać.
  • All in One SEO Pack – plugin dokonujący optymalizacji bloga pod kątem SEO. Jeżeli zależy Ci na tym żeby Google bardziej Cię lubiało, powinieneś(aś) zainteresować się tym pluginem.
  • Draft Notification – wysyła maila do właściciela bloga za każdym razem, gdy na stronie zostanie zapisany jakiś post w wersji draft albo pending. Zainstalowałem go aby dostawać powiadomienie gdy ktoś doda nowy wpis na moim precelku. Niestety funkcja autozapisywania postów w trakcie pisania powodowała że plugin wysyłał wiele maili, dlatego ostatecznie zrezygnowałem z niego i obecnie korzystam z plugina WP Status Notifier (opis poniżej).
  • Header-Footer – prosty plugin pozwalający na dodanie własnego kawałka kodu HTML w sekcji <head> strony oraz na końcu strony (tuż przed </body>). Używam go zazwyczaj do dodania kodu statystyk Google Analytics na końcu strony, ew. też do dodania meta tagu do weryfikacji strony w Narzędziach Google dla Webmasterów (ale tego zwykle unikam, wolę umieścić odpowiedni plik w tym celu)
  • is_human() – plugin zabezpieczający formularz rejestracji przed botami za pomocą klasycznego Captcha (cyfry do przepisania), prostego działania matematycznego lub odpowiedzi na podane pytanie (do wpisania lub wybrania z listy). Niestety jak się okazało w praktyce Adder i tak potrafi się rejestrować. Drugi problem to brak zabezpieczenia formularza logowania. Ten ostatni problem jednak rozwiązałem modyfikując plugin, co okazało się skutecznym sposobem na Addera, który potrafi się zarejestrować ale nie potrafi już zalogować się aby dodać posta. Przy najbliższej okazji postaram się opisać co zmodyfikowałem i jak.
  • NoFollow Free – plugin pozwalający na usunięcie atrybutu rel=”nofollow” z linków na blogu. Można za jego pomocą określić też reguły kiedy to ma być robione, np. dla użytkowników którzy napisali co najmniej 5 komentarzy. Ja zdecydowałem że każdy dostanie linka bez nofollow, więc wystarcza mi to co potrafi plugin WordPress Tweaks, opisany poniżej.
  • Please Link 2 Me – plugin wyświetlający poniżej każdego postu ramkę z kodem linku do strony – takie małe ułatwienie dla tych co potencjalnie chcieliby zalinkować do naszej strony.
  • Post Template – plugin pozwalający na definiowanie szablonów postów i stron, których można potem używać podczas tworzenia nowych postów i stron. Niestety nie posiada on opcji ustawienia szablonu jako domyślnego, dlatego na precelku stosuję plugin Simple Post Template.
  • Simple Post Template – plugin pozwalający na ustawienie szablonu dla nowych postów. Używam go na swoim tematycznym precelku aby podsunąć ludziom pod nos regulamin, którego do tej pory nie czytali. Jak się jednak okazuje trafiają się analfabeci którzy i tak dodają wpisy o nieodpowiedniej tematyce, które ja oczywiście kasuję.
  • Subscribe To Comments – plugin pozwalający na subskrybcję komentarzy do postów. Teraz po dodaniu nowego komentarza plugin będzie do nich wysyłał maila z powiadomieniem o tym fakcie.
  • What Would Seth Godin Do – plugin wyświetlający na początku każdego posta zdefiniowaną wcześniej informację. Dodatkowo można ustawić różne wersje dla osób odwiedzających bloga po raz pierwszy, oraz dla tych powracających. Ja osobiście używam go do wyświetlenia niewielkiej reklamy na samej górze.
  • WordPress Related Posts – ten plugin wyświetla linki do postów o podobnej tematyce (dobranych na podstawie tagów), lub w przypadku ich braku do kilku losowych postów. Wszystko to można ustawić sobie w konfiguracji.
  • WordPress Tweaks – plugin pozwalający na dalsze dopasowanie bloga do własnych potrzeb. Posiada on wiele opcji; ja korzystam z możliwości automatycznego skracania wpisów na stronach archiwum, kategorii, tagów i w RSS, dodawania nofollow do linków do formularzy logowania, rejestracji oraz „read more”, usuwanie nofollow z linków w komentarzach, ukrywanie zawartości katalogu z pluginami oraz ukrywanie numeru wersji WordPressa.
  • WP Ajax Edit Comments – ten plugin daje możliwość edycji komentarzy przez ich autorów.
  • WP Status Notifier – plugin wysyłający maila do mnie w momencie gdy ktoś doda posta i ustawi mu stan pending (gotowy do moderacji). Przydaje się to na precelku, bo nie muszę już tam zaglądać czy ktoś coś dodał. Poza tym wysyła on też maila do autora postu w momencie jego zatwierdzenia lub odrzucenia (przeniesienia ponownie do stanu draft). Niestety nie wysyła jeszcze maili w momencie gdy w trakcie moderacji skasuję post. Zgłosiłem autorowi plugina zapotrzebowanie na taką funkcję, więc jest szansa że w najbliższym czasie on to też doda.

To są wszystkie pluginy z których obecnie korzystam. Jeżeli znacie jeszcze inne które warto byłoby sobie zainstalować, napiszcie o nich w komentarzach.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności