logo
close

Gry komputerowe krótka historia

7 października 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Rozrywka

Gry komputerowe to od ponad dwóch dekad popularna forma rozrywki i spędzania wolnego czasu. Wbrew pozorom, nie jest to zabawa jedynie dla dzieci i nastolatków. Istnieje wiele gatunków i rodzajów gier, spośród których znajdą coś dla siebie również dorośli. Świat gamingowy rozrósł się do tego stopnia, że uznawany jest za dyscyplinę e- sportu, a gracze biorą udział w specjalnych olimpiadach wygrywając pokaźne nagrody. Dla wielu gra staje się nawet profesją, z której czerpią korzyści finansowe. Razem z branżą gier, wciąż poszerza się oferta sprzętu gamingowego – specjalne komputery, myszy, klawiatury – amatorzy gier mają w czym wybierać.

Gry komputerowe – krótka historia

gry komputerowe przygodowe sportowe strzelanki online portal wiedzy o it webologia.pl (1)

Mało kto wie, że historia gier komputerowych sięga aż 1947 roku. Wtedy to pojawiły się pierwsze interaktywne programy komputerowe służące do celów rozrywkowych. Do roku 1972 gry komputerowe były produktami akademickimi, a do powszechnego użytku weszły dzięki grze Pong. Wtedy to właśnie powstały platformy do gry – konsole i automaty, a w latach 80- tych, także osobiste komputery.  Od lat 90 – tych, gry komputerowe stały się rozrywka masową. 

Rodzaje gier komputerowych

Gry na konsole i komputer

Pierwszy podział gier  dotyczy urządzenia, którego używamy w naszej zabawie. Możemy tu wyróżnić gry na komputer oraz konsole. Najpopularniejsze są właśnie gry na konsole, PC, smartfony oraz konsole mobilne.  Technika grania na każdym z tych urządzeń jest nieco inna, ale gracze zwykle mają swój ulubiony sprzęt. 

Gry online

Istnieje wiele gier, w które można grać samodzielnie, ale dużą popularnością cieszą się także rozgrywki w sieci, w których biorą udział też inni gracze. Rywalizacja budzi spore emocje, przez co gra staje się ciekawsza i bardziej wciągająca.  Gra online to również świetny sposób na zawarcie znajomości z ludźmi z całego świata i podszkolenie angielskiego. 

Osoby, które z grami nie mają za wiele wspólnego zwykle kojarzą je z przemocą i bezsensowną „strzelanką”. Otóż w rzeczywistości świat gier komputerowych jest znacznie ciekawszy.  Pod względem tematyki, gry możemy podzielić na wiele ciekawych rodzajów. Są to przede wszystkim:

Gry strategiczne 

gry komputerowe przygodowe sportowe strzelanki online portal wiedzy o it webologia.pl (1)

Ten rodzaj gier uczy planowania działań, które trzeba wykonać żeby wygrać.  Gry strategiczne bardzo często osadzone są na konkretnym tle historycznym lub nawiązują do prawdziwych wydarzeń.  Przykładem może być chociażby gra Camp Heroes, którą stworzono na podstawie wydarzeń historycznych I i II wojny światowej. Gracz musi planować tworzenie oraz działania wojsk, aby osiągać zamierzone cele. Nie zawsze rozwiązania pochłaniające najwięcej czasu są tymi właściwymi. Wszystko zależy od obranej strategii. Grać można  z innymi użytkownikami (online)  lub z komputerem. Niekiedy gra się w większych drużynach, gdzie ważna jest też umiejętność współpracy. 

Gry militarne często budzą niepokój wśród rodziców, których dzieci namawiają do ich zakupu, ale należy wziąć pod uwagę ich atuty – możliwość poznawania historii w ciekawy sposób, nauka planowania, działania w grupie itp.

Gry przygodowe 

gry komputerowe przygodowe sportowe strzelanki online portal wiedzy o it webologia.pl (1)

W tym przypadku mamy do czynienia ze strukturą opartą o światy fantastyczne, w których gracz przeżywa różne przygody i realizuje misje. Najczęściej osoba grająca ma swoją postać albo samodzielnie ją kreuje.  Często mamy kilka postaci do wyboru.  Celem grających jest np. obrona swojej wioski – jak chociażby w grze Metin 2, eliminacja groźnych stworzeń – np. smoków w grze Tle Elder Scrolls Skyrim.

W grach przygodowych użytkownik potrzebuje czasu i musi się zaangażować, ponieważ fabuły są zwykle mocno rozbudowane. Ten rodzaj gier pomaga rozwijać kreatywność, wyobraźnię, ale także ćwiczyć refleks i zręczność ( gracz musi szybko reagować naciskając odpowiednie przyciski).

Gry sportowe 

gry komputerowe przygodowe sportowe strzelanki online portal wiedzy o it webologia.pl (1)

Oparte są na prawdziwych wydarzeniach ze świata sportu. Jedną z najpopularniejszych gier jest FIFA  poświęcona piłce nożnej.  Mamy tu do czynienia z istniejącymi naprawdę drużynami sportowymi. W tym przypadku gra się całą drużyną a nie pojedynczą postacią, a gracz może wymieniać zawodników.  Jedną z opcji jest użycie trybu „zostań gwiazdą” gdzie grający wciela się w danego zawodnika, a resztą steruje komputer. W czasie meczu można planować akcje i uczyć się zręczności, ponieważ odbierając przykładowo piłkę trzeba szybko nacisnąć właściwy klawisz. 

„Strzelanki”

gry komputerowe przygodowe sportowe strzelanki online portal wiedzy o it webologia.pl (1)

W grach tego typu użytkownik „dostaje broń” i strzela, tak aby pokonać przeciwnika. Tło historyczne, umiejętności strategiczne, czy współpraca z grupą, nie mają tu większego znaczenia. Wśród „strzelanek” popularnością cieszą się gry takie jak: Be Gone lub Counter – Strike.

Gry komputerowe i dzieci 

W przypadku osób dorosłych, oczywiście każdy sam wybiera grę odpowiednią dla swoich potrzeb i preferencji. Jeśli natomiast chodzi o dzieci, o zakupie często decydują rodzice. Oczywiście istnieje mnóstwo gier przeznaczonych tylko dla najmłodszych – nie trzeba wybierać brutalnych pozycji. Bez względu na to jaką grę opiekun uzna za bezpieczną lub rozwijającą konkretne umiejętności dziecka, warto wiedzieć, że najważniejszy jest stosunek podopiecznego do grania i jego relacja z dorosłym, a nie sama gra. 

Całkowity zakaz korzystania z gier jest trudny, dlatego ważne jest ustalenie i egzekwowanie zasad mądrego korzystania z komputera. Należy zachować odpowiednie proporcje między graniem a innymi aktywnościami, a przede wszystkim, utrzymywać bliski, emocjonalny kontakt z dzieckiem, tak aby nie uzależniło się od wirtualnego świata. Jak widać, nawet podstawowa wiedza na temat gier komputerowych pozwala obalić wiele mitów na ich temat. Gry to nie tylko przemoc, ani ogłupiająca rozrywka. Szeroki wybór rodzajów i tematów gier, pozwala wybrać ambitne pozycje kształtujące wiele potrzebnych umiejętności zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności