logo
close

Sprytne katalogowanie z Firefox’em

21 kwietnia 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Podstawowym problemem podczas katalogowania jest to że jest to nudne i czasochłonne zajęcie. Dlatego też powstały różne narzędzia które pozwalają na częściową lub całkowitą automatyzację tej czynności.

Automatyczne katalogowanie

Jedną z możliwości jest zakup programu Adder, który pozwala na automatyczne dodawanie swoich stron do katalogów. Licencja na program jednak trochę kosztuje (zakup wersji Adder 6 to konieczność wydania 359zł), ale jeżeli posiadasz wiele stron WWW które chcesz katalogować jest to wydatek uzasadniony.

Jeżeli chcesz wykonać katalogowanie tylko jednej lub dwóch stron to wydawanie takiej kwoty nie ma sensu – w takiej sytuacji lepiej jest zakupić na Allegro usługę katalogowania Adder’em jednej strony za 20zł. To rozwiązanie jest znacznie tańsze niż zakup licencji na całego Adder’a :).

Oczywiście można też dodawać swoją stronę do katalogów ręcznie – w ten sposób nie wydasz nawet jednej złotówki, a jedyne co musisz poświęcić to odpowiednią ilość czasu. Ręczne katalogowanie ma też jeszcze jedną zaletę – w ten sposób uda Ci się też dodać swoją stronę WWW do katalogów, które ich właściciele zmodyfikowali aby Adder nie potrafił dodawać do nich stron. Te katalogi mają w wielu przypadkach większą „moc” niż pozostałe, dlatego jest to kolejny argument za tym aby dodać tam swoją stronę.

Półautomatyczne katalogowanie

Ręczne katalogowanie jest jednak czasochłonne – trzeba wchodzić na strony poszczególnych katalogów i w formularzach dodawania strony wpisywać ciągle te same dane. Dlatego tez każde narzędzie pozwalające na chociaż częściową automatyzację tego procesu jest mile widziane.

Oczywiście istnieją odpowiednie narzędzia. Wadą większości jest jednak to że do pracy wymaganą przeglądarki Internet Explorer, lub też wewnętrznie z niej korzystają do wyświetlania stron. Nie jest to zbyt bezpieczne – jak kiedyś ktoś złośliwy powiedział, „Internet Explorer służy do przeglądania Internetu z Twojego komputera i odwrotnie”. Dlatego też warto podczas katalogowania korzystać z innych przeglądarek, np. z Firefox’a.

Półautomatyczne katalogowanie za pomocą Firefox’a

Katalogowanie za pomocą Firefox’a można zautomatyzować korzystając z wtyczki Autofill Forms. Wtyczka ta pozwala na ustawienie tekstów które mają być wpisane do odpowiednich pól formularzy. Wystarczy to zrobić jeden raz, a potem jedno kliknięcie myszką lub naciśnięcie skrótu klawiaturowego automatycznie wstawi te teksty do odpowiednich pól w formularzu.

Ważną zaletą tej wtyczki jest możliwość tworzenia wielu profili, zatem można katalogować równocześnie kilka stron – wystarczy po dodaniu jednej strony do katalogu przełączyć aktywny profil na inny i już można zacząć katalogowanie kolejnej strony.

Konfiguracja wtyczki też nie jest trudna, a jednocześnie daje wiele możliwości – wtyczka Autofill Forms potrafi wyświetlić przy każdym polu formularza jego nazwę i bieżącą wartość, dzięki czemu nie trzeba grzebać w kodzie HTML aby odszukać odpowiednie nazwy pól. Z kolei użycie wyrażeń regularnych sprawia że odpowiednio stworzone reguły wyszukiwania pól formularzy będą działać na większości stron.

Wtyczka posiada też polskie tłumaczenie, co na pewno wielu osobom ułatwi korzystanie z niej.

Konfiguracja wtyczki Autofill Forms

Po pobraniu i zainstalowaniu wtyczki Autofill Forms trzeba ją jeszcze skonfigurować. Po pierwsze proponuję dodać do paska narzędziowego odpowiednią ikonkę która będzie uruchamiać wypełnianie formularza. Gdy już to zrobisz, trzeba jeszcze skonfigurować samą wtyczkę.

Po wywołaniu okna konfiguracji (najłatwiej poprzez kliknięcie po prawej stronie na dodany do paska narzędzi przycisk i wybranie z menu które się rozwinie opcji Ustawienia) przejdź do grupy opcji Ogólne. Tam najpierw dodaj nowy profil – w tym celu kliknij na przycisk Dodaj. Następnie zmień nazwę tego nowego profilu na coś co Ci się będzie kojarzyć z katalogowaną stroną (np. jej adres) – do pola w liście rozwijalnej Profil wpisz nową nazwę i kliknij Zastosuj.

Kolejny krok definicja reguł uzupełniania pól formularzy. Najpierw jednak usuń wszystkie stare reguły z listy (zaznacz pierwszą z nich, przewiń listę do końca, kliknij na ostatnią przytrzymując klawisz Shift co powinno zaznaczyć całą zawartość listy, i na koniec kliknij przycisk Usuń i potwierdź że chcesz to zrobić). Teraz możesz już dodawać nowe reguły.

Nowe reguły dodajesz klikając przycisk Dodaj. Następnie musisz je dostosować do swoich potrzeb, zmieniając zawartość pól: Nazwa (opisowa nazwa do czego służy reguła), Wartość (co ma być wpisane do pola formularza) i Reguły pola (wyrażenie regularne używane do wyszukiwania pól formularzy po ich nazwach). Pole reguły witryny pozostawiasz takie jak jest – wartość domyślna „(?:)” jest w porządku.

Do katalogowania będziesz potrzebował(a) pięciu reguł, które będą odpowiedzialne za wypełnianie następujących pól: Tytuł strony, Adres strony, Opis, Słowa kluczowe i Email. Oto co należy wpisać w pole Reguła pola dla każdej z nich:

 • Tytuł strony:
  name|title|tytul|nazwa
 • Adres strony:
  http|url|adres|link\b
 • Opis strony:
  opis|desc
 • Słowa kluczowe:
  slowa|resfield1|keyword|klucz
 • Adres email:
  mail

Użycie powyższych reguł wystarcza w przypadku większości formularzy dodawania stron do katalogów na które się natkniesz – wystarczy kliknąć na ikonkę na pasku narzędzi i formularz zostanie wypełniony automatycznie. Czasami jednak może się zdarzyć że znajdziesz formularz który będzie miał pola nazwane zupełnie inaczej – wtedy możesz albo rozszerzyć podane powyżej reguły we własnym zakresie, albo też możesz kliknąć prawym przyciskiem na wybranym polu formularza, i z menu kontekstowego wybrać kolejno Wypełnij to pole/[nazwa profilu]/[nazwa pola] – w ten sposób możesz ręcznie wstawić do dowolnego pola formularza wcześniej zdefiniowaną wartość.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności