logo
close

Ray Dolby nie żyje

30 lipca 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Wczoraj w swoim domu w San Francisco zmarł dr Ray Dolby, miliarder, jeden z największych w historii wynalazców w dziedzinie inżynierii dźwięku. Miał 80 lat, a przyczyną śmierci najprawdopodobniej była białaczka, którą wykryto u Dolby’ego kilka miesięcy temu. Cierpiał też na chorobę Alzheimera.

Jak ważną postacią dla technologicznego świata był Ray Dolby niech świadczy fakt, że budynek, na który co roku zwracają się oczy całego świata podczas ceremonii wręczania Oscarów nosi nazwę Dolby Theatre. Ale to nie jedyne powiązanie Raya Dolby’ego ze światem filmu, o czym opowiem w dalszej części.

Ray Dolby całe swoje zawodowe życie poświęcił szukaniu pionierskich rozwiązań w dziedzinie nagrywania i odtwarzania dźwięku. Zaczynał w firmie Ampex jeszcze jako uczeń liceum. Już wtedy brał udział w dużych projektach, najpierw pracując przy pierwszych magnetofonach, a już jako student był częścią zespołu, który w 1956 r. stworzył VRX-1000 – pierwszy magnetowid który osiągnął sukces komercyjny. Dolby w tym ostatnim projekcie odpowiadał przede wszystkim za projektowanie elektroniki.

Ray Dolby (pierwszy z lewej) podczas dwudziestej rocznicy skonstruowania magnetowidu VRX-1000. Źródło: historyofrecording.com

Rok później, po ukończeniu Uniwersytetu Stanforda, dwudziestoczteroletni Ray przeniósł się do Anglii by studiować na Cambridge, gdzie uzyskał doktorat z fizyki. Po dwuletnim epizodzie jako konsultant ONZ w Indiach, Dolby założył w Anglii firmę Dolby Laboratories.
Dolby logo
Firma Dolby’ego zasłynęła zrewolucjonizowaniem przemysłu filmowego. Sam Dolby w głównej mierze odpowiada za będące dziś standardem metody redukcji szumu, dzięki czemu dźwięk w filmach stał się niezwykle czysty i zrozumiały. Jednak chyba najbardziej nazwisko Dolby’ego kojarzy się z systemem dźwięku przestrzennego Dolby Surround, bez którego nie sposób wyobrazić sobie współczesnej sali kinowej.

Za swoje zasługi dla inżynierii dźwięku, kinematografii i przemysłu muzycznego dr Ray Dolby otrzymał wiele nagród i odznaczeń, wśród których znalazł się wręczony przez prezydenta Clintona w 1997 National Medal of Technology and Innovation. W 1989 roku Dolby otrzymał honorowego Oscara, oraz najważniejszą telewizyjną nagrodę w USA – Emmy – to ostatnie wyróżnienie otrzymał jeszcze raz, w 2005 roku. W 1985 za wkład w rozwój rynku fonograficznego otrzymał też nagrodę Grammy.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności