logo
close

PSBV, Trends, Pinterest i GIFy – Co nowego w social media

11 grudnia 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Dziś rozpoczynam Co nowego w social media – cykl wpisów podsumowujących najciekawsze wydarzenia w różnych miejscach szeroko pojętych mediów społecznościowych. Cykl, który pewnie na początku nie do końca będzie można nazwać cyklem, bo i nie będzie specjalnie regularny. Ale z czasem chciałbym, żeby takie tygodniowe, czy dwutygodniowe podsumowania zagościły tutaj na stałe. Zaczynamy.

Powstało Polskie Stowarzyszenie Blogerów i Vlogerów

A zaczynamy od blogosfery i powstania Polskiego Stowarzyszenia Blogerów i Vlogerów. Sprawa jest dość świeża, bo PSBV zawiązało się w sobotę 18 stycznia, ale już zdążyła się wokół niego rozpętać niemała burza. Jedni piszą, że stowarzyszenie jest potrzebne, jak chociażby Natalia Hatalska czy Tomasz Machała; inni sugerują, że to raczej strzał w stopę blogosfery – Paweł Opydo i Tomek Tomczyk. Jeszcze inni po prostu „kręcą bekę”. Ja się z tym wstrzymuję  i nie będę zabierał głosu bo i tak naprawdę nie wiemy czym PSBV będzie w przyszłości i czy nie będzie tylko martwym tworem, do którego będzie należeć – powiedzmy – kilka procent spośród najpopularniejszych blogerów.

Facebook wprowadza Trends…

Dwa dni wcześniej, tj 16 stycznia na blogu newsroom.fb.com pojawiła się notka mówiąca o tym, że już wkrótce wszyscy użytkownicy Facebooka zobaczą w prawym górnym rogu Trends. W tym miejscu pojawiać się będą teraz tematy, które z różnych przyczyn są aktualnie popularne. Jednak inaczej niż jest to w przypadku Twittera, popularne tematy nie są wybierane tylko wedle kryterium geograficznego, ale mają się dopasowywać do naszych zainteresowań. Dodatkowo, przy każdym temacie znajduje się krótki nagłówek, przybliżający dany Trend.

… i znów majstruje przy zasięgach

W grudniu zasięgi postów spadły tak znacząco, że wiele treści dociera zaledwie do 10% liczby użytkowników w porównaniu z zasięgami sprzed tych zmian. W ten sposób – co oczywiste – Facebook usiłował niejako wymusić na zarządzających stronami promowanie postów za pieniądze. Jednak dało się do niedawna zauważyć, że statusy tekstowe i te w których link znajduje się w opisie, ale nie ma żadnej dodatkowej miniaturki, radzą sobie znacznie lepiej. Facebook zareagował, i… obniżył zasięgi postów tekstowych. Paranoja? Też tak myślę.

Pinterest wprowadza GIFy

Nie ma jednak tej specyficznej migającej pstrokacizny jak ta na Tumblrze i gify nie wyświetlają się od razu. Pinterest nie mógł sobie pozwolić na zrezygnowanie z charakterystycznej przejrzystości i lekkości strony, więc rozwiązał to w trochę inny sposób.  Na każdym z gifów pojawia się przycisk, po którego kliknięciu GIF dopiero zaczyna się odtwarzać.

Follow Paweł Markowski’s board gifs on Pinterest.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności