logo
close

Elon Musk: autonomiczny samochód Tesla za trzy lata

5 lutego 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Samochody Tesla Model S na terenie fabryki w Kalifornii. Model S to samochód o największym zasięgu spośród wszystkich seryjnych aut elektrycznych produkowanych na świecie. Elon Musk nie przestaje zadziwiać. W tym roku jego firma Tesla kończy 10 lat, ale nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę jest o niej ostatnio głośniej niż kiedykolwiek. Kalifornijskie przedsiębiorstwo w bieżącym roku jest wyjątkowo aktywne. W Maju CEO firmy zapowiedział znaczącą rozbudowę sieci stacji Supercharger na terenie USA i Kanady. Do 2015 r. Sieć ma objąć zasięgiem 98% populacji Stanów Zjednoczonych. Później, pod koniec czerwca Musk zaprezentował rewolucyjny system szybkiej wymiany akumulatorów na swoich stacjach, mający pozwolić w zaledwie 90 sekund wymienić pusty akumulator w Modelu S na w pełni naładowany (czas ponad dwukrotnie lepszy niż zatankowanie auta benzynowego do pełna). Ma to być rozwiązanie jednego z najbardziej dokuczliwych problemów w autach elektrycznych – długiego czasu ładowania. W Sierpniu dowiedzieliśmy się, że w Tesla pracują nad koncepcją superszybkiego środka lokomocji Hyperloop, mającego przewozić ludzi w kapsułach umieszczonych w rurach o obniżonym ciśnieniu z prędkością osiągającą nawet 1288 km/godz.

autonomiczny-samochód

Ale to nie koniec, bo wczoraj dowiedzieliśmy się, że Tesla ma w ciągu trzech lat wyprodukować autonomiczny samochód. Musk i spółka chcą w ten sposób wyprzedzić Google, które zaczęło pracę nad takimi futurystycznymi samochodami już trzy lata temu i ciągle mają problem ze znalezieniem partnera wśród producentów samochodów. Tesla nie ma tego kłopotu, ponieważ firma dysponuje fabryką aut, w której już budowane są samochody Tesla Model S. Dodatkowym atutem Muska w wyścigu o samochód autonomiczny jest niżej zawieszona poprzeczka niż w przypadku konkurencji. W przeciwieństwie do Nissana, który na 2020. rok zakłada wyprodukowanie w stu procentach autonomicznego auta, Musk nie zakłada aż tak ambitnego celu. Samochód bez kierowcy ma radzić sobie w 90% przypadków, trochę tak, jak to wygląda w samolotach pasażerskich, gdzie mimo wszystko czasem interwencja człowieka jest konieczna. Jak powiedział Elon Musk, jego zdaniem “to o jeden most za daleko, by przejść od razu do w pełni autonomicznych aut”, ponieważ “bardzo trudno jest osiągnąć te brakujące parę procent”.

Autonomiczny samochód Tesla może znacznie przyspieszyć rozwój tego typu aut, ponieważ firma nieraz już pokazała, że potrafi bardzo szybko i skutecznie wprowadzać i rozwijać nowatorskie rozwiązania. Pozostaje tylko trzymać kciuki i z wypiekami na twarzy czekać na kolejny ruch charyzmatycznego miliardera.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności