logo
close

WordPress 2.8 nadchodzi!

6 czerwca 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Skrypty

Jeżeli nic się nie zmieni, to już za cztery dni (31 maja) możemy się spodziewać wydania nowej wersji WordPressa, tym razem opatrzonej numerkiem 2.8. Wersja beta 1 została wydana 16 maja, a beta 2 (obecnie najnowsza) – 23 maja. Nowa wersja zawiera sporo zmian w stosunku do poprzedniej – nie ma się zresztą czemu dziwić, w tym momencie jest już 733 tickety które zostały zamknięte i pojawią się w nowej wersji. Lista zmian też jest imponująca – u mnie na laptopie lista zmian ciągnie się przez 9 ekranów. Jeżeli jesteście zainteresowaniu to całą tą listę znajdziecie tutaj. Od razu uprzedzam że jest ona po angielsku :)

Update: jako że @marsjaninzmarsa się poskarżył że notka jest sucha, to jeszcze coś napiszę ;). Wszystkie zmiany na podanej liście są podzielone na dwie główne grupy: dla zwykłych użytkowników i dla zaawansowanych użytkowników (którzy grzebią w bebechach WP i piszą pluginy i skórki). Rzeczy z pierwszej grupy, takie jak np. nowy interfejs przeciąg i upuść do widżetów, instalacja skórek z poziomu panelu admina, możliwość poukładania widżetów w panelu admina w 4 kolumnach czy obsługa stref czasowych i automatycznego przełączania pomiędzy czasem letnim a zimowym nie są dla mnie mega atrakcjami, które mogłyby zachęcić mnie to tej nowej wersji – WordPress w wersji 2.7.1 jak najbardziej mi wystarcza.

O wiele ciekawsze są zmiany z tej drugiej grupy, zwłaszcza że wśród nich jest też kilka takich do których się osobiście przyczyniłem :). Z ciekawszych wymienię tutaj filtr do stanów postów, haki do dodawania nowych kolumn na różnych listach tam gdzie ich brakowało (część z była już w 2.7), nowe prostsze API do pisania widżetów oraz nowe możliwości rozszerzania mechanizmów autentykacji i logowania użytkowników. Część z nich na pewno wcześniej czy później przyda mi się przy pisaniu pluginów – zresztą już w tym momencie mój plugin User Locker wykorzystuje możliwość dodawania nowych kolumn do listy użytkowników, która to możlwość jest dostępna od wersji 2.8.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności