logo
close

Kilka aktualizacji wtyczek wordpress-a

18 maja 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Skrypty

Powoli wracam po dłuższej przerwie do swoich starych zajęć, m.in. do tego bloga – od czasu do czasu będę więc Was uraczał nowym wpisem. Zabrałem się też za aktualizację swoich pluginów do WordPressa – jak do tej pory załatwiłem już pluginy: Link Juice Keeper, Comments Cleaner, Custom Headers and Footers, User Locker i wspomniany w tytule WyPiekacz.

Link Juice Keeper w zasadzie nie wymagał aktualizacji – podbiłem tylko nr wersji i zaznaczyłem że działa z WP 3.2.

Comments Cleaner – dodałem opcję usuwania linków z komentarzy w trakcie wyświetlania (w locie, bez modyfikacji tego co jest zapisane w bazie), i poprawiłem usuwanie linków z treści komentarza – czasami mogły tam zostać;

Custom Headers and Footers – poprawiłem zgłoszonego buga (nagłówki i stopki pojawiały się w feedach, psując je) i dodałem opcję parsowania shortcodów;

User Locker – dodałem możliwość wpisywania powodu dlaczego konto zostało zablokowane/wyłączone, oraz kilka funkcji i haków do integracji z innymi pluginami;

WyPiekacz – tutaj jest tyle zmian, że zastanawiałem się czy aby zamiast wersji 2.2 nie wstawić od razu 3.0 :). No ale po kolei. Większość zmian, tak jak wcześniej wspomniałem na PiO, dodałem na podstawie swoich doświadczeń w prowadzeniu precli – zarówno tych moderowanych, jak i niemoderowanych.

Pierwsza opcja to automatycznie przenoszenie do kosza albo kasowanie szkiców które wiszą sobie już jakiś czas – większość z nich jest dodawana automatami, więc raczej nikt się już po nie nie zgłosi. Można sobie ustawić po ilu dniach szkice mają lądować w koszu; można też włączyć opcję ich kasowania, jeżeli komuś tak wygodniej.

Druga opcja (a w zasadzie zestaw opcji) to możliwość konfiguracji po ilu dniach mają być usuwane rzeczy z kosza, co ile czasu ma być robiony autozapis oraz ile rewisji postów ma być przechowywane. To pierwsze (opróżnianie kosza) dobrze pasuje do opcji przenoszenia szkiców do kosza – można sobie to dokładnie ustawić. Rewizje warto wyłączyć – niepotrzebnie zajmują miejsce w bazie, a na preclu raczej nikt z nich nie będzie korzystał. Autozapis w zasadzie też można wyłączyć.

Kolejna opcja to możliwość wyłączenia zapisu do bazy postów które nie przejdą sprawdzenia reguł w trakcie wysyłania do sprawdzenia lub publikacji – na niemoderowanych preclach wycina do prawie wszystkie śmieci które nie spełniają reguł :). Czasem coś może przejść – wyłącznie zapisywanie autodraftów sprawiało zbyt wiele problemów więc je zostawiłem; poza tym zwykłe zapisywanie szkiców i autozapis też będą działać. W takim przypadku wystarczy włączyć automatyczne kasowanie szkiców i sprawa załatwiona.

Następna opcja – sprawdzanie zakazanych słów w tagach – to wynik działań osoby lub osób które upodobały sobie branie nazw kategorii, usuwanie z nich separatorów i wysyłanie ich jako tagi. W ten sposób wiele postów miało tagi typu „zdrowieiuroda” albo „sportiturystyka”. Dodanie tych „tagów” do listy zabronionych słów załatwia sprawę – te śmieci trafią tam gdzie ich miejsce czyli do kosza (po włączeniu oczywiście powyższych opcji).

Ostatnia opcja którą dodałem dla siebie to integracja z pluginem User Locker aby móc automatycznie blokować konta osób które wysyłają za dużo badziewia. Można tutaj ustawić po ilu wysłanych niepoprawnych postach konto zostanie automatycznie zablokowane – to pozwoli na sukcesywne blokowanie kont z których automaty wysyłają dużo śmieci. Na normalnych użytkowników ta opcja nie będzie działać, podobnie jak na tych którzy automatycznie wysyłają większość postów które spełniają ustawione reguły – kolejne nieudane próby wysłania do sprawdzenia albo publikacji tego samego postu liczą się tylko raz; gdy zaś post przejdzie z sukcesem automatycznie sprawdzanie, to licznik porzuconych niepoprawnych postów jest zerowany. Poza tym użytkownik po zablokowaniu konta może je sobie odblokować resetując hasło (można też zablokować konto – wtedy już nie odblokuje go sam).

Poza tym dodałem też kilka innych opcji, głównie na prośby innych osób:

  • sprawdzanie minimalnej ilości znaków i/lub słów przed pierwszym linkiem; tutaj można też sobie włączyć wymuszanie tych reguł – linki umieszczone zbyt blisko początku będą automatycznie usuwane;
  • sprawdzanie minimalnej ilości linków;
  • sprawdzanie czy ikona wpisu (inne nazwy to post thumbnail i featured image) jest dodana;
  • dodanie bezpośrednich linków do list szkiców i oczekujących wpisów do menu Wpisy (tam też wyświetla się ilość szkiców i oczekujących wpisów, podobnie jak to jest robione dla komentarzy czekających na moderację);
  • zwiększenie rozmiaru pola na maksymalną ilość linków do 4 znaków;

Dodałem też kilka filtrów które można będzie użyć do rozszerzenia funkcjonalności WyPiekacza i zintegrowania go z innymi pluginami.

Reszta zmian to poprawki błędów – m.in. tajemnicze psucie się plugina po upgradzie WordPressa 2.9.x (lub wcześniejszego) do WP 3.0 lub wyżej. Jeżeli masz też ten problem, wejdź na stronę opcji WyPiekacza i w sekcji Obsługiwane typy wpisów zaznacz Wpisy.

To już koniec listy zmian :).

Na koniec dodam jeszcze że na warsztacie mam rozgrzebanego Google Integration Toolkit’a – m.in. dodaję tam obsługę przycisku Google +1. Teraz napiszę tylko że będzie parę różnych możliwości wstawiania tego przyciski w różne miejsca, ale o tym więcej w jednym z kolejnych wpisów :)

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności