logo
close

Od czego zacząć?

15 marca 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Kurs JavaScript

JavaScript pozwala na ożywienie statycznych zazwyczaj stron WWW (nie liczę tutaj animowanych obrazków, obiektów Flash, filmików, itp.). Wspierają go wszystkie liczące się na rynku przeglądarki internetowe. Poza tym można go spotkać także w niektórych programach, które używają go jako wewnętrznego języka skryptowego. Jest to możliwe gdyż język doczekał się już wielu implementacji, m.in JScript (wersja Microsoftu, zaimplementowana jako Active Scripting Host), oraz SpiderMonkey (silnik JavaScript Mozilli, używany m.in. w przeglądarkach Filefox i Mozilla Browser). Można go także używać podczas tworzenia stron ASP, zamiast domyślnego języka VBScript.

Można się także spotkać z nazwą ECMA Script. Nazwa ta wywodzi się od nazwy komitetu standaryzacyjnego ECMA International (European Computer Manufacturers Association), która opublikowała dokumenty opisujące ten język. Java Script jest to natomiast nazwa języka który po raz pierwszy został wykorzystany jako język skryptowy w przeglądarce Netscape Navigator, i który to w ciągu swojego rozwoju został dostosowany do wymogów standardu ECMA Script.

Możesz także spotkać się z nazwą JScript – jest to Microsoft’owa implementacja języka ECMA Script.

Język JavaScript jest to język obiektowy, który posiada składnię wywodzącą się z języka C++. Zatem jeżeli znasz ten język, albo inny który posiada podobną składnię (m.in. C, C#, Java, Perl, PHP), to bardzo wiele elementów składni języka będzie Ci już znajome. Również jeżeli znasz już inne języki programowania (np. Pascal, Delphi albo Visual Basic), również będziesz mieć łatwiej gdyż podstawowe „cegiełki” powtarzają się w każdym języku programowania, mogą się jedynie inaczej nazywać.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności