logo
close

Statystyki Stat24 i nachalne reklamy ipla.pl

12 czerwca 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Od około tygodnia na różnych forach internetowych pojawiają się pytania o wyskakujące reklamy serwisu ipla.pl, które ni z tego ni z owego zaczęły się pojawiać na różnych stronach WWW. Jak się okazało, winowajcą jest tutaj system darmowych statystyk stat24.

Jak podał serwis empiryczny.pl, Polsatowska spółka Redefine zakupiła od Gemiusa owe statystyki. Na wydaniu pieniędzy się nie skończyło – postanowili oni wykorzystać fakt że statystyki stat24 są zainstalowane na ogromnej ilości stron internetowych (w sumie odwiedza je ok. 70% polskich internautów), więc założyli sieć reklamową redAD i zaczęli wyświetlać reklamy.

Teoretycznie jest wszystko w porządku, zwłaszcza że w regulaminie tych statystyk jest zapis o możliwości wyświetlania reklam na stronie gdzie są one zainstalowane. W praktyce jednak owo wyświetlanie reklam odbywa się w sposób wyjątkowo nachalny – makensis na PiO napisał że pojawiają się one za każdym odświeżeniem strony. Zresztą nawet bez tego wszystko co wyskakuje nagle na stronach internetowych i trzeba to zamknąć jest irytujące. Nie dziwi zatem to że każdy rozsądnie myślący człowiek chce wywalić czym prędzej to badziewie ze strony i zastąpić je czymś innym, co nie wyświetla reklam.

Jakie inne statystyki odwiedzin stron WWW można zainstalować? Z darmowych można wymienić np. stat4u. Musisz jednak wiedzieć że oni również mają w regulaminie zapis pozwalający na wyświetlanie reklam. Zrobili to zresztą raz w zeszłym roku. Czy robili to więcej razy, nie wiem – zrezygnowałem z nich (chociaż wcześniej też byłem zadowolony).

Inne statystyki to Google Analytics – wyróżniają się one tym że dają szerokie możliwości analizy zebranych danych. Jest to jednak produkt Google, więc jeżeli ktoś ma uczulenie na produkty tej firmy, to musi poszukać sobie czegoś innego.

Wszystkie wymienione wcześniej statystyki instalowało się na stronie poprzez wklejenie odpowiedniego kawałka kodu JavaScript. Istnieją jednak też statystyki które instaluje się u siebie na serwerze, a które analizują dane z logów serwera (lub logów generowanych we własnym zakresie w trakcie wykonywania swoich skryptów). W tej grupie najbardziej popularne są statystyki Webalizer (a przynajmniej były zainstalowane na większości płatnych hostingów, z którymi miałem do czynienia).

Osobiście jednak wolę statystyki AwStats, które pokazują więcej informacji. Statystyki są standardowo instalowane z oprogramowaniem cPanel do zarządzania serwerem, więc jeżeli z niego korzystasz, to powinieneś mieć też dostęp do statystyk AwStats. Skrypt ten jest napisany w Perlu, i można go uruchomić zarówno jako skrypt CGI, jak i z linii poleceń.

Oprócz wymienionych powyżej statystyk stron WWW istnieją jeszcze inne, jak np. Analog (wg mnie najmniej czytelne). Te które tutaj wymieniłem są które miałem okazję osobiście używać. W chwili obecnej korzystam głównie ze statystyk Google Analytics (ze względu na możliwości analizy danych które one dają), oraz AwStats. Czasami też zerknę do statystyk Webalizer, którego mam chyba wszędzie dostępne.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności