logo
close

Sprzęt komputerowy – czego najczęściej szukamy?

8 października 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Sprzęt komputerowy bez wątpienia odgrywa ważną rolę w dzisiejszym świecie. Zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, mało kto jest sobie w stanie wyobrazić codzienne funkcjonowanie np. bez laptopa  czy drukarki. Obecnie, kiedy wiele osób przeszło na tryb home office, dobrej jakości sprzęt to gwarancja sprawnej  i wygodnej pracy w domu.

Na szczęście sklepy ze sprzętem komputerowym proponują szeroką ofertę nowoczesnych urządzeń o różnych parametrach i elastycznym przedziale cenowym. Urozmaicony asortyment sprawia, że znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby szukające sprzętu na użytek domowy jak i większe firmy chcące stworzyć infrastrukturę IT.

Sprzęt komputerowy – czego najczęściej szukamy?

Wśród najpopularniejszych urządzeń, które sklepy komputerowe sprzedają w największych ilościach, wymienić można przede wszystkim:

Komputery – stacjonarne, laptopy, notebooki

Sprzęt komputerowy sklepy laptopy komputery myszki klawiatury portal wiedzy o it webologia (4)

 

W zależności od wymagań można wybrać urządzenie skrojone na miarę własnych potrzeb i możliwości finansowych. Do wyboru mamy wiele marek. Najpopularniejsze to: Samsung, Asus, Dell, Lenovo, Toshiba, Acer, Sony VAIO, Hewlett Packard, HP, Gigabyte, Apple. Komputery stacjonarne częściej kupowane są do firm, gdzie każdy pracownik ma swoje cyfrowe stanowisko. Laptopy  wybieramy zarówno do pracy jak i do domu, natomiast notebooki ze względu na swoje niewielkie rozmiary świetnie sprawdzają się kiedy potrzebujemy wygodnego narzędzia np. podczas spotkań, szkoleń, podróży itp.

Części komputerowe – procesor, płyta główna, pamięć, dysk twardy

Sprzęt komputerowy sklepy laptopy komputery myszki klawiatury portal wiedzy o it webologia (4)

Jeśli gotowe komputery w salonach nie odpowiadają nam swoimi parametrami, możemy wymienić w nich poszczególne elementy, złożyć swój własny komputer od podstaw lub zamówić taką usługę w odpowiednim miejscu. Osoby mające konkretne wymagania i wiedzę z zakresu sprzętu komputerowego nie będą miały problemu z określeniem swoich potrzeb i wyborem poszczególnych części. W profesjonalnych sklepach możemy też liczyć na fachowe doradztwo.

Monitory

Monitor to ważne urządzenie, pozwalające nam na podgląd działań, które wykonujemy na komputerze. Najpopularniejsze marki produkujące monitory to: Asus, Samsung, Benq, LG, IIYAMA, Acer, NEC, Dell, Philips czy AOC.  W ciągu ostatnich lat monitory ewoluowały zarówno w kwestii wyglądu jak i jakości obrazu. Urządzenia przypominające telewizory z lat 90 – tych, zastąpiły lekkie i płaskie ekrany. Nowoczesne monitory LCD oprócz zdecydowanie lepszej jakości obrazu, są bardziej ekonomiczne, a treści wyświetlane są przez panel ciekłokrystaliczny. To jaki monitor wybierzemy zależy od jego przeznaczenia. Inny rodzaj poleca się do oglądania filmów, inny do pracy w biurze, a jeszcze inne dla graczy. Jeśli mamy wątpliwości, warto przed zakupem poprosić o radę sprzedawcę.

Klawiatury

Sprzęt komputerowy sklepy laptopy komputery myszki klawiatury portal wiedzy o it webologia (4)

Klawiatura to łącznik między użytkownikiem a komputerem, dzięki któremu możemy go sprawnie obsługiwać. Do wyboru mamy: klawiatury tradycyjne ( z tradycyjnym układem klawiszy i budową), klawiatury multimedialne ( posiadają też klawisze specjalne np. do odtwarzania muzyki lub video), klawiatury numeryczne ( miniaturowy moduł zawierający głównie cyfry – sprawdza się w zastosowaniach biznesowych),  klawiatury płaskie ( odpowiednie dla osób, które dużo piszą). W ofercie sklepów ze sprzętem komputerowym znajdziemy także specjalne klawiatury dla grafików, programistów lub osób pracujących w trudnych warunkach – np. pyle, wilgoci.  Możemy również wybierać między klawiaturami przewodowymi – z kablem i bezprzewodowymi, które możemy trzymać w dowolnym miejscu. Te drugie połączone są z komputerem za pomocą modułu Bluetooth.  Najpopularniejsze marki produkujące klawiatury to: Logitech, Dell, A4Tech, Microsoft, Apple.

Myszki komputerowe

Sprzęt komputerowy sklepy laptopy komputery myszki klawiatury portal wiedzy o it webologia (4)

Myszka to równie ważne urządzenie będące naszym łącznikiem z komputerem. Do wyboru mamy np. mysz optyczną i laserową. Działają one podobnie, w oparciu o system optyczny analizujący emitowane światło, ale różnią się detalami.  Mysz optyczna sprawdzi się na różnych powierzchniach – gładkich i chropowatych i jest odporna na zabrudzenia. Mysz laserowa jest z kolei bardziej precyzyjna, ale wymaga stosowania specjalnej podkładki.  Podobnie jak w przypadku klawiatury, możemy wybrać myszkę przewodową – na kablu lub bezprzewodową na Bluetooth. Nasz wybór może być także uzależniony od zastosowania – inne myszki sprawdzą się wśród graczy, inne grafików czy pracowników biurowych. Przed zakupem warto zapytać fachowca, jaki model nam poleca. Najpopularniejsze marki to: Logitech, Razer, Apple, Steelseries.

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne

Sprzęt komputerowy sklepy laptopy komputery myszki klawiatury portal wiedzy o it webologia (4)

Korzystając z komputera często musimy coś wydrukować, zeskanować lub zrobić kopię ksero. Jeszcze niedawno w tym celu trzeba było szukać specjalnych punktów usługowych. Dzisiaj możemy posiadać taki sprzęt w domu i wcale nie zajmie on dużo miejsca. Jeśli chodzi o drukarki, mamy do wyboru kilka rodzajów: atramentowe ( na tusz), laserowe ( wykorzystujące światło lasera lub diody LED), igłowe ( wykorzystujące taśmę barwiącą), wierszowe (pracujące tylko w trybie tekstowym), sublimacyjne ( często wykorzystywane do drukowania zdjęć), termotransferowe (podobne do igłowych, wykorzystywane w przemyśle do drukowania np. kodów kreskowych). W sklepach ze sprzętem komputerowym bez problemu kupimy też urządzenia wielofunkcyjne, które oprócz drukowania, posiadają funkcję ksero i skanowania. Popularne marki to: HP, Brother, Epson, Canon, OKI.

Projektory

Sprzęt komputerowy sklepy laptopy komputery myszki klawiatury portal wiedzy o it webologia (4)

Projektor to urządzenie, które sprawdzi się nie tylko do prezentacji w pracy, ale także do użytku domowego – np. oglądania filmu. Wystarczy odpowiednia przestrzeń – np. wolna ściana i można emitować obraz. Kupując projektor powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów: rozdzielczość obrazu – im wyższa tym lepiej, jasność – najlepiej 1000 do 2000 lumenów, kontrast – im wyższy tym lepiej, format obrazu – do filmów sprawdzi się 16:9 lub 16:10, przekątna obrazu – tu też im większa tym lepiej, odległość od ekranu – nowoczesne projektory mogą generować dobrej jakości obraz nawet metr od ściany, żywotność lampy – najczęściej jest to od 1000 do 4000 godzin, generowany hałas – nie powinien przekraczać 30 decybeli. Znane marki produkujące projektory to: Acer, BenQ, Epson, LG czy Optoma.

Głośniki, mikrofony, słuchawki

Sprzęt komputerowy sklepy laptopy komputery myszki klawiatury portal wiedzy o it webologia (4)

Tego rodzaju sprzęt umożliwia nam odtwarzanie dźwięku, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, ale także prowadzenie rozmów np. na Skype. Oczywiście czym wyższej jakości urządzenia tym lepsza jakość dźwięku i większy komfort użytkowania. W sklepach ze sprzętem komputerowym wybór powyższych akcesoriów jest naprawdę szeroki. Bez problemu znajdziemy sprzęt odpowiadający nam parametrami i ceną, a w razie wątpliwości, zawsze możemy poprosić o poradę pracownika salonu. Często wybierane marki to: Logitech, Creative, NATEC, SVEN, Genesis, Microlab.

Oprócz wyżej wymienionych, klienci często szukają nośników danych takich jak Pendrive, oprogramowania,  serwerów internetowych, kabli itp. Obecnie nie ma problemu żeby znaleźć interesujący nas sprzęt lub akcesoria komputerowe. Możemy wybierać w ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych. Bez względu na miejsce zakupu, zawsze możemy liczyć na profesjonalne doradztwo, a w niektórych punktach – na stworzenie  rozwiązania skrojonego na miarę naszych indywidualnych potrzeb.   

 

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności